Artykuł sponsorowany

Czym są frakcje kory i którą z nich wybrać?

Czym są frakcje kory i którą z nich wybrać?

Kora ogrodowa należy do popularnych materiałów ściółkowych, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez działkowców i ogrodników. Jako surowiec naturalny, pozyskiwany z sosny pomaga ograniczyć rozwój chwastów, wzbogaca i użyźnia glebę, reguluje jej wilgotność, a także zapobiega wysuszaniu przez słońce i przemarzaniu w czasie mrozów. Dodatkowo występuje w różnych frakcjach. Sprawdźmy zatem czym kierować się przy wyborze kory sosnowej?

Jakie są frakcje kory sosnowej?

Frakcja kory, czyli jej wielkość ma zasadniczy wpływ na to, w jakich zadaniach kora sprawdzi się najlepiej, a warto pamiętać, że zastosowanie kory ogrodowej jest bardzo szerokie. Po pierwsze może ona pełnić funkcję dekoracyjną. Duże fragmenty kory ułożone pod drzewami wyglądają bowiem zjawiskowo, a jednocześnie naturalnie. Po drugie kora iglasta znacząco ogranicza rozwój chwastów, reguluje wilgotność gleby, a podczas rozkładu wzbogaca ją w składniki odżywcze. Po trzecie kora sosnowa posiada doskonałe parametry izolacyjne, tym samym chroniąc układ korzeniowy roślin przed wysuszaniem i przemarzaniem.

W przypadku kory sortowanej, którą oferuje firma KOR-DREW — producent kory sosnowej, można wyróżnić kilka frakcji tego surowca. Frakcja gruba to kora o wielkości między 50 a 100 mm. Ma ona głównie zastosowanie dekoracyjne. Dlatego idealnie sprawdzi się jako podłoże pod dużymi drzewami i większymi krzewami. Z kolei kora o frakcji średniej mieszczącej się w zakresie 20-50 mm, jest najbardziej uniwersalną odmianą. Znajduje ona zastosowanie przy ściółkowaniu i dekorowaniu, szczególnie mniejszych roślin. Natomiast kora drobna o wielkości między 10 a 20 mm, a także kora mielona, której kawałki nie przekraczają 10 mm, to najlepszy materiał do ściółkowania.

Na co zwrócić uwagę kupując korę iglastą?

Głównym kryterium, którym należy się kierować przy zakupie kory ogrodowej, jest jej frakcja, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, w jakich zastosowaniach kora danej frakcji sprawdzi się najlepiej. Jeśli zatem poszukujemy kory, którą zamierzamy wykorzystać do celów dekoracyjnych, np. jako ozdobę pod duże okazy drzew lub krzewów, wówczas warto wybrać korę sortowaną o grubej frakcji. Z kolei w przypadku chęci zabezpieczenia mniejszych roślin doskonale zda egzamin kora o frakcji średniej, która bardzo dobrze zabezpieczy glebę.

Natomiast kora iglasta zaliczana do frakcji drobnej oraz kora sosnowa mielona, to doskonały surowiec użyźniający podłoże. W procesie naturalnego rozkładu dostarcza ona ziemi wiele cennych i potrzebnych składników odżywczych, a jednocześnie doskonale chroni układ korzeniowy roślin, regulując jego wilgotność oraz zabezpieczając przed słońcem i mrozem.